Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Politechnika Gdańska uruchomiła superkomputer Kraken

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Krzysztof Wilde, Henryk Krawczyk, Dariusz Drelich
Rektor PG prof. Krzysztof Wilde (P), dyrektor projektu CK STOS PG prof. Henryk Krawczyk (L) oraz wojewoda pomorski Dariusz Drelich (C) podczas uroczystego otwarcia siedziby Centrum Kompetencji STOS Politechniki Gdańskiej. Podczas uroczystości zaprezentowano działanie superkomputera Kraken
Adam Warżawa
PAP

We wtorek uroczyście otwarto budynek Centrum Kompetencji STOS Politechniki Gdańskiej, w sercu którego znajduje się superkomputer Kraken. Jest to jedno z najnowocześniejszych centrów informatycznych w tej części Europy – poinformowała uczelnia.

"Superkomputer Kraken PG ukryto pod ziemią, na zboczu Góry Szubienicznej w Gdańsku Wrzeszczu i skraju kampusu uczelni. Łączy siedem wyspecjalizowanych serwerowni i może działać zarówno w pojedynkę, jak również – w zależności od bieżących potrzeb – jako zespół kilku osobnych superkomputerów. Nad jego mocą czuwać będą zarówno naukowczynie i naukowcy Politechniki Gdańskiej, jak również zespół Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej PG, który w nowo otwartym centrum informatycznym Gdańska znalazł swoją nową siedzibę" – informuje w komunikacie biuro prasowe Politechniki Gdańskiej.

Jak przekazano, superkomputer Kraken pozwoli prowadzić zaawansowane prace badawcze i skomplikowane symulacje.

"Jego moce obliczeniowe umożliwią prowadzenie zaawansowanych prac naukowcom zajmujących się m.in. rozwojem algorytmów sztucznej inteligencji, energetyką jądrową, technologiami ochrony środowiska, czy medycyną i farmaceutyką. W dodatku cały czas rośnie w siłę – z końcem roku Kraken osiągnie moc obliczeniową równą 13,6 PFlops, co wedle prognoz uplasuje go w grudniu 2023 r. w TOP 100 najmocniejszych superkomputerów na świecie i w czołówce superkomputerów używanych w Europie" - wyjaśniono.

"Tak naprawdę nie chodzi tu jednak o wyścig na moce obliczeniowe, tylko możliwości badawczo-rozwojowe i opracowywanie nowych technologii i rozwiązań służących społeczeństwu, zarówno teraz, jak również w przyszłości. W przypadku Krakena są one praktycznie nieograniczone, bo cały kompleks został zaprojektowany tak, by można było sukcesywnie powiększać jego możliwości w kolejnych latach" – mówi, cytowany w komunikacie, dyrektor CI TASK PG (Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej - PAP) i pomysłodawca budowy kompleksu prof. Henryk Krawczyk.

W informacji podano, że na początku roku mieszkańcy wybrali w internetowym plebiscycie imię dla nowego superkomputera PG. "Propozycji, które spłynęły do redakcji trojmiasto.pl – która wspólnie z Politechniką zorganizowała konkurs - było ponad tysiąc, ale Kraken zwyciężył w internetowym głosowaniu z przytłaczającą przewagą: spośród czterech finałowych propozycji, zdobył ponad 50 proc. głosów" – informuje biuro prasowe uczelni.

„O jakości danej uczelni świadczą przede wszystkim jej osiągnięcia naukowe, kadra naukowo-dydaktyczna, a także poziom wiedzy i kompetencji jej absolwentów. Aby wszystkie te elementy były stale rozwijane, niezbędna jest jednak odpowiednia infrastruktura Otwarcie centrum STOS PG (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services - PAP) i uruchomienie superkomputera Kraken zapewnia to pod wieloma względami i przełoży się również na napływ do Gdańska jeszcze większej liczby młodych i zdolnych ludzi, którzy zwiążą się z nami na stałe. To jeden z najnowocześniejszych tego typu kompleksów w Europie, który znacząco podniesie konkurencyjność i atrakcyjność nie tylko naszej uczelni, ale całego regionu Pomorza" – stwierdził, cytowany w komunikacie, rektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde.

W komunikacie wyjaśniono, że budynek CK STOS PG i ukryty w nim superkomputer Kraken to 13 tys. m kw. inteligentnej powierzchni, na których mieszczą się zarówno serwerownie, jak i przestrzenie do pracy dla naukowców i inżynierów.

"+Bunkier+ z serwerowniami spełnia przy tym najwyższe standardy bezpieczeństwa - sprzęt i dane są chronione przed ogniem, wodą, czy nawet polem elektromagnetycznym" - poinformowano.

Jak podaje biuro prasowe Politechniki Gdańskiej, koszt realizacji samego budynku CK STOS PG to 156 mln zł, z czego ponad 90 mln zł stanowi dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, którą pozyskano dzięki zaangażowaniu w projekt Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.

"Do tego doliczyć trzeba jednak również środki, za które uczelnia wyposażyła obiekt, a przede wszystkim stworzyła Krakena. Całkowity koszt inwestycji sięgnie zatem nawet ok. 250 mln zł" – przekazano w komunikacie. (PAP)

Autor: Dariusz Sokolnik

dsok/ mir/