Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

MWC2023: Huawei prezentuje przyszłość technologii 5.5G i pionierskie rozwiązania dla operatorów telekomunikacyjnych

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Huawei
Materiały prasowe

Podczas trwającego w Barcelonie Mobile World Congress 2023 Huawei zaprezentował szereg nowych rozwiązań z zakresu 5G oraz 5.5G, m.in. pierwsze na świecie rozwiązanie kontenerowe dla chmury telekomunikacyjnej oraz rozwiązanie Digital Managed Network Solution, czyli pakiet cyfrowych usług dla operatorów B2B. Firma zamierza współpracować z operatorami i partnerami branżowymi na całym świecie, aby pogłębić ewolucję infrastruktury ICT i położyć fundamenty pod kolejny standard sieci 5.5G. 

Huawei jest jednym z największych wystawców na tegorocznym Mobile World Congress w Barcelonie. Główne stoisko wystawowe firmy zostało zaprojektowane wokół koncepcji "Intelligent Future, Full of Hope". Na stoisku Huawei prezentuje obraz przyszłości, napędzanej przez cyfryzację i kompleksową rynkową współpracę, która jest pełna nieograniczonych możliwości. Tegoroczna oferta Huawei wyraźnie pokazuje zaangażowanie firmy w rozwój innowacji z zakresu 5G, 5.5G oraz stymulowanie gospodarki cyfrowej.

Globalny wskaźnik penetracji użytkowników 5G w ciągu pierwszych trzech lat od wdrożenia wyniósł tyle, co 4G w ciągu pierwszych pięciu lat. Operatorzy zgłaszający ponad 20-procentową penetrację użytkowników 5G podczas pierwszej rundy wdrażania odnotowali znaczny wzrost przychodów z usług mobilnych. W międzyczasie urządzenia, treści, doświadczenia konsumenckie i modele biznesowe cały czas się zmieniają, w miarę jak kolejni operatorzy i partnerzy przyjmują 5G. Jest to dowód na to, że rynek inwestuje w 5G nie na zasadzie ryzyka, a konkretnej analizy przychodów i sukcesu biznesowego. Zespół Huawei przeanalizował, że szybka migracja użytkowników do 5G jest kluczem do sukcesu - jeśli operator zmigrowałby 30% ruchu do 5G w ciągu trzech lat, potrzebowałby mniej niż czterech lat, aby zobaczyć zwrot z inwestycji ​

powiedział podczas MWC 2023 Peng Song, prezes Huawei ICT Strategy & Marketing.

Do końca 2022 roku 5G okazało się już globalnym sukcesem komercyjnym, z ponad miliardem użytkowników mobilnych łączących się za pomocą 5G. Wiodący operatorzy w Chinach, Korei Południowej, Szwajcarii, Finlandii i Kuwejcie osiągnęli już wskaźnik penetracji użytkowników 5G na poziomie ponad 30%, a ponad 30% ich ruchu pochodzi z 5G. Stałe i solidne inwestycje w infrastrukturę ICT bezpośrednio napędzają wzrost w ramach gospodarki cyfrowej. W celu podtrzymania i przyspieszenia tego tempa rozwoju Huawei zaprezentował podczas MWC 2023 swoje najnowsze produkty i rozwiązania, które mają zapewnić najwyższej jakości doświadczenia sieciowe oraz łączność 5G z wykorzystaniem inteligentnych rozwiązań cyfrowych i energetycznych. Huawei zaprezentował m.in. pełną serię rozwiązań spod szyldu One 5G, zdolnych do wykorzystania dowolnych pasm 5G. Rozwiązania One 5G pomogą uwolnić pełną moc wszystkich pasm w jednym miejscu w oparciu o transmisje danych TDD, FDD czy cyfryzację wewnątrz budynków. Dodatkowo, technologia IntelligentRAN umożliwi dogłębną, obejmującą całą sieć współpracę we wszystkich scenariuszach, pomagając operatorom budować najbardziej opłacalne sieci 5G.

Steven Zhao, wiceprezes linii produktowej Data Communication firmy Huawei, zaprezentował z kolei rozwiązanie Digital Managed Network Solution oraz produkty dla operatorskich usług B2B. Zaprezentowane technologie pomogą operatorom telekomunikacyjnym w pełni wykorzystać możliwości cyfrowej transformacji i pobudzić wzrost biznesowy. Zapewnią jednocześnie liczne możliwości, które pomogą przekształcić się dostawcom internetu w dostawców usług zarządzanych. Nowe rozwiązanie od Huawei umożliwi operatorom cyfrowe zarządzanie usługami sieciowymi m.in. Managed LAN, Managed WAN, Managed security i Managed DCN. Oferta ta może również umożliwić operatorom zwiększenie możliwości zapewnienia jakości i automatyzacji infrastruktury sieciowej w celu budowy zróżnicowanych sieci prywatnych typu site-to-cloud.

Ponieważ zastosowanie chmur telekomunikacyjnych stało się jednym z najważniejszych infrastruktur dla komunikacji mobilnej, Richard Liu, prezes Huawei Cloud Core Network Product Line, ogłosił także premierę pierwszego na świecie rozwiązania Dual-Engine Container, które wykorzystuje zarówno maszyny wirtualne, jak i kontenery w ramach jednej architektury. Rozwiązanie to zostało zaprojektowane z myślą o stworzeniu w pełni konwergentnej bazy dla chmury telekomunikacyjnej klasy operatorskiej, która poprawi wydajność i niezawodność sieci. Wraz z nadejściem 5.5G, wdrożenia oparte na kontenerach staną się głównym kierunkiem dla operatorów w rozwoju sieci opartych na chmurze, zapewniając wysoką wydajność, niezawodność, łatwość obsługi i płynną ewolucję wymaganą dla usług telekomunikacyjnych w erze 5.5G.

MWC Barcelona 2023 trwa od 27 lutego do 2 marca w Barcelonie, w Hiszpanii. Huawei prezentuje swoje produkty i rozwiązania na stoisku 1H50 w hali 1 Fira Gran Via. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://carrier.huawei.com/en/events/mwc2023