Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Sztuczna inteligencja wspiera także hakerów

Tomasz Jurczak
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
haker, ai, cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja
haker, ai, cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja
shutterstock

Cyberprzestępcy coraz częściej wykorzystują sztuczną inteligencję, aby zwiększyć skuteczność swoich ataków na firmy. Co na to przedsiębiorcy? Są świadomi tej sytuacji, ale też widzą błędy, jakie popełnili - wynika z badania firmy Fortinet. 

Sztuczna inteligencja może zaszkodzić

AI zaczyna powoli wspierać niemal każdą dziedzinę naszego życia, także w obszarze wykonywanych przez nas zadań w pracy. Jednocześnie jak donoszą firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem, coraz więcej przestępców zaczyna się interesować wykorzystaniem AI, w swoim procederze.

Jak wynika z badania firmy Fortinet, cyberprzestępcy coraz chętniej sięgają po sztuczną inteligencję, aby zwiększyć liczbę przeprowadzanych ataków oraz ich skuteczność. Zdaniem przedstawicieli kadr kierowniczych ankietowanych firm, cyfrowe incydenty staną się znacznie trudniejsze do wykrycia przez ich personel.

Nawet 61 procent szefów spodziewa się, że więcej pracowników padnie ofiarą ataków, w których cyberprzestępcy wykorzystują AI.

Poczucie zagrożenia ze strony hakerów uzbrojonych w AI, przynosi też dobre efekty. Świadomość tego zagrożenia wpłynęła na sposób, w jaki przedsiębiorstwa postrzegają ideę szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa, a kierujący firmami widzą tu wyraźną poprawę.

Pracownicy na pierwszej linii ognia

Zdaniem Fortinet pracownicy mogą być kluczową linią obrony firmy przed hakerami, ale wielu z nich nie posiada odpowiedniej wiedzy na temat zagrożeń cyfrowych. Szefowie firm obawiają się, że ich pracownikom brakuje podstawowej świadomości o zagrożeniach w sieci.

Dlatego firmy dostrzegają rosnącą rolę szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa. Trzy czwarte respondentów planuje rozpocząć kampanie edukacyjne dla pracowników, aby zwiększyć świadomość zagrożeń cyfrowych.

Najnowsze cyberzagrożenia: phishing i złośliwe oprogramowanie

Cyberprzestępcy używają AI do zwiększenia skuteczności ataków phishingowych – stają się one bardziej wiarygodne i trudniejsze do wykrycia, co zwiększa ryzyko ich skuteczności. Dlatego firmy coraz częściej szkolą swoich pracowników w zakresie rozpoznawania tego typu zagrożeń. W 2023 roku ponad 80 proc. przedsiębiorstw odnotowało incydenty związane z phishingiem, złośliwym oprogramowaniem i atakami na hasła, które były skierowane bezpośrednio w pracowników.

Podsumowanie

W erze rosnących zagrożeń związanych z AI i cyberbezpieczeństwem firmy muszą inwestować w kompleksowe programy szkoleniowe, które zwiększą świadomość pracowników na temat cyberzagrożeń. Wdrożenie regularnych i wartościowych sesji edukacyjnych staje się kluczowym elementem skutecznej ochrony przed atakami, takimi jak phishing, złośliwe oprogramowanie i ataki na tożsamość.

W badaniu udział wzięło 500 specjalistów szczebla wykonawczego oraz kierowniczego z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, w firmach, w których przeprowadzane są szkolenia w zakresie cyberbezpieczeństwa. Ankietowani są przedstawicielami różnych branż, w tym produkcyjnej (15 proc.), usług finansowych (14 proc.) oraz technologii i usług profesjonalnych (10 proc.).

Źródło: Fortinet