Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

AI wkracza na salę sądową. Wirtualny asystent sędziego i automatyczne protokoły z rozpraw już wkrótce

Tomasz Jurczak
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
AI wkracza na salę sądową. Wirtualny asystent sędziego i automatyczne protokoły z rozpraw już wkrótce
AI wkracza na salę sądową. Wirtualny asystent sędziego i automatyczne protokoły z rozpraw już wkrótce
sztuczna inteligencja, prawo, młotek sędziowski, sąd
ShutterStock

LEX-AIS to oparte na sztucznej inteligencji rozwiązanie, które ma automatycznie rejestrować na sali sądowej wypowiedzi świadków oraz tworzyć protokoły. Jednym z elementów narzędzi ma być wirtualny asystent wspierającego pracę sędziów. Za projekt odpowiada m.in. Politechnika Gdańska.

Politechnika Gdańska wraz z firmą LEX SECURE AI z Grupy Kapitałowej NAVIMOR rozwijają system pod nazwą „LEX-AIS”, który ma usprawnić funkcjonowanie polskich sądów. Rozwiązanie to, oparte na sztucznej inteligencji, oferuje rejestrację wypowiedzi świadków, automatyczne tworzenie protokołów oraz wirtualnego asystenta wspierającego pracę sędziów. Jak informuje Politechnika Gdańska, w LEX-AIS polskie sądy zyskają dostęp do bazy wiedzy prawniczej oraz automatyzację procesów sądowych, co znacznie przyspieszy ich pracę.

 „LEX-AIS” – nowoczesna technologia dla polskich sądów

„LEX-AIS” to system, który poprzez zaawansowane algorytmy umożliwia analizę orzecznictwa oraz dostarcza sędziom potrzebnych informacji w czasie rzeczywistym. - Baza danych zawiera ponad 500 tysięcy orzeczeń, co pozwala na szybki dostęp do opinii prawnych i interpretacji prawa. Współpraca z 320 prawnikami sprawia, że system jest precyzyjnie dostosowany do polskiego prawa – czytamy w materiale przygotowanym przez PG.

Najpierw rejestracja rozprawy, potem protokół

Innowacyjne sondy akustyczne, opracowane na Politechnice Gdańskiej, umożliwiają rejestrację każdej wypowiedzi w czasie rzeczywistym. Dzięki tej technologii możliwe jest automatyczne tworzenie protokołów z przypisaniem ról procesowych osób wypowiadających się, co znacząco usprawnia i przyspiesza przebieg rozpraw.

Zdaniem Politechniki Gdańskiej system „LEX-AIS” przyczyni się do przyspieszenia procesów sądowych, co może wpłynąć na poprawę efektywności o 50 proc.

Etapy wdrożenia systemu „LEX-AIS”

Wdrożenie „LEX-AIS” ma przebiegać w kilku kluczowych etapach:

  1. Etap 1 – Stworzenie demonstratora technologicznego na Politechnice Gdańskiej, opracowanie systemu rejestracji dźwięków oraz zabezpieczeń technicznych do rejestracji i transmisji rozpraw.
  2. Etap 2 – Pilotaż z wykorzystaniem sond natężeniowych, umożliwiających automatyczne tworzenie protokołów z przypisanymi rolami procesowymi.
  3. Etap 3 – Wdrożenie systemu „LEX-AIS” w 100 salach sądowych.
  4. Etap 4 – Ogólnopolskie wdrożenie systemu w sądach powszechnych.

Projekt, realizowany jest w ramach konsorcjum zawartego w październiku, jest współfinansowany przez Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz inne instytucje, co świadczy o znaczeniu i innowacyjności przedsięwzięcia.