Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

CSIRT GOV: Do 27 marca blokada ruchu internetowego z wybranych krajów ze względów cyberbezpieczeństwa

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Cyberbezpieczeństwo
Do 31 marca na terenie Polski obowiązuje trzeci stopień alarmowy w cyberprzestrzeni RP: CRP-CHARLIE.
fot. materiały prasowe

W związku z ryzykiem cyberataków typu DDoS instytucjom administracji państwowej i operatorom infrastruktury krytycznej zarekomendowano zablokowanie ruchu internetowego z wybranych krajów do 27 marca br. - poinformował w czwartkowym komunikacie Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.

Jak poinformowano w komunikacie, w związku z rosnącym zagrożeniem atakami typu DDoS (ang. distributed denial of service - uniemożliwienie dostępu do usługi) CSIRT GOV przekazał na przełomie lutego i marca bieżącego roku wytyczne dotyczące działań wyprzedzających mających na celu minimalizację skutków ewentualnego cyberataku.

Z uwagi na napływające informacje o ryzyku cyberataków Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa 23 marca zalecił instytucjom administracji państwowej i operatorom infrastruktury krytycznej zablokowanie ruchu internetowego z wybranych krajów. "Blokada powinna obowiązywać do 27 marca, przy czym, jeżeli zaistnieją ku temu przesłanki, może zostać wydłużona" - podkreślono w komunikacie.

Zwrócono uwagę, że w przypadku gdyby zastosowane środki okazały się niewystarczające, możliwe jest wydanie kolejnych rekomendacji dotyczących działań obronnych, w tym zablokowania całego ruchu internetowego pochodzącego spoza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Do 31 marca na terenie Polski obowiązuje trzeci stopień alarmowy w cyberprzestrzeni RP: CRP-CHARLIE. To trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu. (PAP)