Mijający rok był pełen wydarzeń, które przyciągały uwagę Polaków i internautów z całego świata. Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, wybory polityczne oraz wydarzenia kulturalne — to tylko niektóre tematy, które zdominowały wyszukiwania. Zestawienie Google „Rok w wyszukiwarce” pokazuje, co interesowało nas najbardziej.
Sport na czele wyszukiwań
W 2024 roku sport zdominował internetowe trendy. Polacy z zapartym tchem śledzili Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej oraz Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Szczególną uwagę przyciągnęła Julia Szeremeta, wicemistrzyni olimpijska w boksie, która była najczęściej wyszukiwaną osobą związaną ze sportem.
Internauci interesowali się nie tylko tradycyjnymi dyscyplinami, jak gimnastyka artystyczna, ale także bardziej niszowymi sportami, jak skateboarding, surfing czy breaking – nowy sport łączący elementy tańca i kultury ulicznej.
Polityka na ustach (i klawiaturach) internautów
Polityka również cieszyła się dużym zainteresowaniem w wyszukiwarkach. W Polsce najwięcej emocji wzbudziły wybory samorządowe i do Parlamentu Europejskiego, a na świecie wybory prezydenckie w USA. Kandydaci na prezydenta, w tym Donald Trump, Kamala Harris i Joe Biden, byli jednymi z najczęściej wyszukiwanych osób. Polacy szukali też odpowiedzi na praktyczne pytania, takie jak: „Ile zarabia radny gminy?” czy „Jak głosować w wyborach europejskich?”.
Kultura, która zachwyca
Rok 2024 obfitował w wydarzenia kulturalne. Na szczycie wyszukiwań w kategorii Film znalazła się nowa odsłona Akademii Pana Kleksa. Zachwyciła ona widzów świeżym podejściem do klasycznej opowieści. Wysoko uplasowały się także produkcje, takie jak Deadpool & Wolverine, Oppenheimer czy Diuna 2.
W świecie seriali triumfowała polska produkcja *1670*, która oczarowała widzów nietypową fabułą i humorem. Z kolei koncert Taylor Swift na warszawskim PGE Narodowym był jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń muzycznych.
Miliony pytań: od azbestu po Mount Everest
Zielony Ład wzbudzał zainteresowanie ze względu na nowe regulacje związane z ochroną środowiska i transformacją energetyczną. Centralny Port Komunikacyjny najprawdopodobniej przyciągnął uwagę poprzez swoją skalę, jednocześnie wywołując sporo dyskusji, między innymi o kosztach przedsięwzięcia. Natomiast hasło o zastrzeżeniu numeru PESEL wynikało z wprowadzenia nowych regulacji prawnych, które zaczęły obowiązywać od 1 czerwca br. Internauci pytali też o azbest - słowo, które znalazło się w finałowej dwudziestce konkursu Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Zastanawiali się też, co to jest synkretyzm, lub co robi streaker podczas meczu.
Globalne trendy 2024
Na świecie wyszukiwarki zdominowały Copa América, Mistrzostwa Europy UEFA oraz wybory w USA. Internauci śledzili także premiery filmowe, takie jak *Saltburn* czy *Gladiator 2*, oraz wydarzenia muzyczne, z udziałem gwiazd takich jak Billie Eilish i Ed Sheeran.