Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Data4 uruchamia centra danych na nowych rynkach. Wkrótce otwarcie kampusu w Polsce

Tomasz Jurczak
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Polski kampus Data4 powstaje w Jawczycach pod Warszawą na 4-hektarowej działce i będzie się składał z 4 budynków o łącznej powierzchni 15 000 m2 netto
Polski kampus Data4 powstaje w Jawczycach pod Warszawą na 4-hektarowej działce i będzie się składał z 4 budynków o łącznej powierzchni 15 000 m2 netto
Shutterstock

Pierwszy polski kampus Data4 w Jawczycach pod Warszawą zostanie otwarty w pierwszej połowie 2023 roku.

Grupa obecna we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Luksemburgu i Polsce posiada znaczne rezerwy gruntów i mocy, które zostaną rozszerzone dzięki nowej inwestycji do poziomu 185 ha i 843 MW. Polski kampus Data4 powstaje w Jawczycach pod Warszawą na 4-hektarowej działce i będzie się składał z 4 budynków o łącznej powierzchni 15 000 m2 netto (35 000 m2 brutto). Pierwszy z nich rozpocznie działalność w pierwszej połowie bieżącego roku i zajmie powierzchnię 7200 m2 brutto (2200 m2 netto). Budowa nowego polskiego kampusu o docelowej mocy 60 MW umożliwi Data4 ukierunkowanie się zarówno na polski rynek hostingu danych, jak i wsparcie rozwoju klientów i dostawców rozwiązań chmurowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

– Nasz dynamiczny wzrost w Polsce i Niemczech jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na usługi centrów danych w tej części Europy. Centra danych są kluczową infrastrukturą dla gospodarki cyfrowej, a ich rola rośnie również ze względu na aktywne wdrażanie usług danych przez operatorów chmurowych. W Data4 dostrzegamy potencjał nowych rynków, takich jak Polska i Niemcy. Nasz kraj jest dziś jednym z najszybciej rozwijających się państw w obszarze centrów danych – start działalności pierwszego budynku w warszawskim kampusie planowany jest już na wiosnę tego roku. A to dopiero początek naszej ekscytującej drogi w Polsce – mówi Adam Ponichtera, dyrektor polskiego oddziału Data4. 

Rok po ogłoszeniu swojej działalności w Polsce – Data4 nabyła 25-hektarowy teren w Niemczech. Grupa planuje przekształcić byłą bazę wojskową w jeden z największych w Europie kampusów centrum danych i wyposażyć go w moc 180 MW, co uczyni go jednym z obiektów o największej mocy w Europie. Budowa kampusu jest ważnym elementem strategii gospodarczej Hanau. Rozwój obiektu – porównywalnego z kampusem Marcoussis we Francji, który obsługuje 500 pracowników dziennie – przyniesie również zatrudnienie w regionie.