Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

MWC 2023: Huawei zachęca do współpracy w zakresie rozwoju 5.5G oraz zielonych technologii

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
huawei
Materiały prasowe

Podczas rozpoczynającego się Mobile World Congress 2023 w Barcelonie Li Peng, prezes Huawei Carrier Business Group, zapowiedział, że prace nad 5.5G będą kluczowym kamieniem milowym w rozwoju cyfrowej gospodarki. Prezes podkreślił również, że cała branża telekomunikacyjna musi współpracować, aby szybciej zmierzać w kierunku ultra szerokopasmowego, ekologicznego oraz inteligentnego świata.

W swoim przemówieniu Li Peng, podkreślił, że do końca 2022 roku uruchomionych zostało już 230 komercyjnych sieci 5G dostępnych dla ponad miliarda użytkowników i ogromnej liczby urządzeń. Tego typu wdrożenia napędzają szybki rozwój całej branży ICT, a wraz z ciągłą poprawą możliwości sieci 5G, czołowi dostawcy usług telekomunikacyjnych w Europie, Azji oraz na Bliskim Wschodzie zaczęli intensywnie wprowadzać na rynek różne rodzaje usług cyfrowych. Technologie takie jak 5G, AI i chmura obliczeniowa, przyspieszają również cyfryzację przemysłu i przynoszą nowe możliwości strategiczne. Klienci korporacyjni potrzebują więcej ofert łączących korzyści różnych technologii w ramach jednej, kompleksowej usługi. Jeden z chińskich operatorów połączył np. łączność z chmurą, AI, bezpieczeństwem i usługami platformowymi, dokonując ekspansji na nowe rynki i zwiększając prognozę przychodów z digitalizacji przemysłowej o ponad 20% w 2022 roku.

5.5G dla zielonego, inteligentnego świata

Li Peng podczas MWC2023 podkreślił, że dalsza cyfryzacja będzie wymagała nowej jakości sieci, szybszych połączeń oraz zwiększonej efektywności energetycznej. Ewolucja od 5G do 5.5G będzie zaś odpowiedzią na rosnące w tym zakresie zapotrzebowanie. Huawei jest gotowy do współpracy z partnerami przemysłowymi, aby zapewnić wszechobecne doświadczenia na poziomie 10Gbps, dzięki innowacyjnym technologiom bezprzewodowym oraz optycznym.

Li Peng, prezes Huawei Carrier Business Group
Li Peng, prezes Huawei Carrier Business Group /
Materiały prasowe

Jednocześnie Huawei pracuje nad wdrożeniem jednolitego systemu wskaźników efektywności energetycznej, który będzie istotnym wsparciem w rozwoju zielonego przemysłu. W 2022 roku Sektor Normalizacji Telekomunikacji (ITU-T) oficjalnie wydał wskaźnik NCIe, służący do pomiaru intensywności emisji dwutlenku węgla w sieciach telekomunikacyjnych, jako formalny standard. Wiodący operatorzy, zaówno w Chinach, jak i w Europie zweryfikowali już nowe wskaźniki w swoich sieciach i poprawili efektywność energetyczną od 20% do nawet 50%.

Na koniec swojego wystąpienia prezes Li Peng wezwał całą branżę do podążania za biznesowym planem GUIDE, opracowanym przez Huawei, by wspomóc firmy we wspólnym rozwoju w kierunku ultra szerokopasmowego, ekologicznego i inteligentnego świata.

 

Zielone technologie dla bardziej ekologicznej gospodarki

Podczas MWC 2023 Huawei zorganizował także Green ICT Summit, podczas którego Peng Song, prezes ICT Strategy & Marketing Huawei, podkreślił, że znajdujemy się obecnie w trakcie wielkiego skoku w rozwoju technologii sztucznej inteligencji. Choć technologia ta przynosi szereg korzyści dla operatorów i konsumentów, wymagać będzie jednocześnie znacznie lepszej i bardziej efektywnej energetycznie infrastruktury IT. SI wykorzystuje bowiem znaczną moc obliczeniową dzisiejszych rozwiązań, co prowadzi do wzrostu zużycia energii.

Peng Song, prezes ICT Strategy & Marketing Huawei
Peng Song, prezes ICT Strategy & Marketing Huawei /
Materiały prasowe

 

Wydaje się, że branża ICT stoi przed trudnym wyborem: albo iść w stronę ekologii, albo w stronę rozwoju. Wierzymy jednak, że wybór jednej ścieżki nie jest koniecznością, a zamiast tego branża może iść drogą zielonego rozwoju. Jednoczesny rozwój ekologicznych technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak i samej branży ICT jest możliwy, jeśli zachowana zostanie właściwa równowaga między efektywnością energetyczną, wykorzystaniem energii odnawialnej, a podnoszeniem poziomu doświadczeń użytkowników 

powiedział Peng.

W trakcie MWC 2023 w Barcelonie, Huawei zaprezentuje szereg rozwiązań, które ucieleśniają to podejście, aby wspierać klientów i partnerów w drodze do ekologicznego rozwoju infrastruktury ICT.

Edukacja podstawą kreatywnych innowacji

Na MWC2023, podczas Digital Talent Summit, którego gospodarzami byli Huawei i Institute for Lifelong Learning (UIL), firma ogłosiła rownież dołączenie do Globalnego Sojuszu na rzecz Umiejętności Komputerowych UNESCO (GAL). Huawei i UIL zgodziły się na wspólne promowanie wykorzystania technologii, dzięki którym możliwe jest podniesienie umiejętności czytania i pisania. Obie strony podpisały również umowę o współpracy, na mocy której Huawei sfinansuje rozszerzenie obecnych inicjatyw UIL, mających na celu zwiększenie wykorzystania technologii przez nauczycieli w krajach rozwijających się. Obecnie inicjatywa ta działa w Bangladeszu, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Egipcie, Nigerii i Pakistanie.

Zdobycie odpowiedniego wykształcenia jest często kluczem do sukcesu w życiu. Jako lider w sektorze technologicznym, Huawei czuje się odpowiedzialny za zapewnienie umiejętności technologicznych we wszystkich częściach świata, starając się objąć nimi jak największą liczbę osób. Jesteśmy dumni, że możemy połączyć siły z UNESCO, aby lepiej realizować tę odpowiedzialność ​

skomentowała Vicky Zhang, Wiceprezes Huawei ds. komunikacji korporacyjnej.

huawei
/
Materiały prasowe

 

Huawei wierzy, że cyfrowe talenty są kluczowym czynnikiem w osiągnięciu cyfrowej transformacji, solidnego wzrostu gospodarczego i lepszej jakości życia. Od 2008 roku firma oferuje szeroki zakres programów edukacyjnych. Do tej pory, inicjatywa Huawei Seeds for the Future wsparła edukację ponad 2,2 miliona cyfrowych talentów w przeszło 150 krajach, zaś program ICT Academy kształci około 200 000 studentów rocznie. W 2021 roku Huawei ogłosił, że zainwestował już 150 mln USD i planuje zainwestować kolejne 150 mln USD w rozwój cyfrowych talentów przed 2026 rokiem, z czego ma skorzystać dodatkowo 3 mln osób.