Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Polska zacznie nadrabiać kwantowe zaległości. Powstał Klaster Technologii Kwantowych

Tomasz Jurczak
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Fizyka kwantowa, nauka
"Dzisiaj jesteśmy w bardzo ważnym momencie nie tylko dla fizyki kwantowej, ale dla biegu gospodarczej historii naszej ojczyzny."
Shutterstock

- Relatywnie łatwo jest tworzyć naukę, jeśli się ma dobrych ludzi. Znacznie trudniej jest przełożyć naukę na konkretne zastosowanie – zauważył prof. Artur Ekert z Uniwersytetu Oksfordzkiego podczas inauguracji powstania Klastra Technologii Kwantowych na Uniwersytecie Warszawskim.

Klaster Q ma dbać o rozwój technologii kwantowych w Polsce

W dniu 23 maja w Centrum Nowych Technologii UW reprezentanci świata nauki i biznesu przedstawili porozumienie, które ma na celu współpracę nad rozwojem polskich technologii kwantowych, aby były konkurencyjne na międzynarodowym rynku przemysłowym. Powołali oni Klaster Q – Klaster Technologii Kwantowych. Ideą powołania klastra jest rozwój technik takich jak systemy łączności optycznej, kryptografia kwantowa, wykorzystanie sensorów w diagnostyce medycznej. To może zrewolucjonizować gospodarkę krajów, które potrafią odpowiednio wykorzystać potencjał fizyki kwantowej.

Rektor UW: Udało się połączyć różne grupy interesariuszy

Podczas uroczystości inaugurującej klaster głos zabrał m.in. prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW. Zauważył, że jest to dobry wielki dzień zarówno dla Uniwersytetu Warszawskiego, jak i dla nowych technologii. – Fizyka kwantowa odrywała, odgrywa i odgrywać będzie ogromną rolę w dającej się przewidzieć przyszłości – zauważył rektor UW. Stwierdził też, że w ramach konsorcjum udało się połączyć wiele grup interesariuszy, co do tej pory się nie zdarzało. – Wynikało to z faktu, że znaliśmy się, nie współpracowaliśmy ze sobą, wydawało się, że na uniwersytetach pozostaje pewna grupa osób, która jest zainteresowana wyłącznie nauką, a w biznesie są ludzie tylko zorientowani na zarobek. To wszystko się zmieniło – stwierdził prof. Nowak.

Technologie kwantowe dla obronności kraju

- Dzisiaj jesteśmy w bardzo ważnym momencie nie tylko dla fizyki kwantowej, ale dla biegu gospodarczej historii naszej ojczyzny. Dziś na Uniwersytecie Warszawskim spotyka się trzech kluczowych interesariuszy tego projektu – polska nauka – z jej najwybitniejszymi przedstawicielami, spotyka się polski przemysł i polskie państwo. Dziś też widzimy, że technologie kwantowe i efekty badań naukowców można wykorzystać do podniesienia obronności naszego kraju – powiedział z kolei podczas spotkania minister Maciej Małecki sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych,

Ekert: Trudniej jest przełożyć naukę na konkretne zastosowanie

W uroczystości wziął też udział prof. Artur Ekert z Uniwersytetu Oksfordzkiego, współtwórca kryptografii kwantowej i członek Międzynarodowego Komitetu Naukowego Centrum Optycznych Technologii Kwantowych na UW. Zauważył, że z jego doświadczenia w prowadzeniu ośrodków badawczych w Wielkiej Brytanii czy Singapurze wynika, że relatywnie łatwo jest tworzyć naukę, jeśli się ma dobrych ludzi. Znacznie trudniej jest przełożyć naukę na konkretne zastosowanie.

– Polska ma potencjał, może mamy spóźniony start, ale mamy świetnych ludzi. Polska nauka, jeśli chodzi o kwanty, była zawsze dobra. Szkoła polskiej optyki kwantowej była znana na świecie. Mamy ludzi, którzy potrafią patrzeć na kwanty i myśleć w kategoriach komercyjnych. W rządzie i agencjach rządowych są ludzie poważnie zainteresowani, żeby pomóc. Mam nadzieje, że polska nauka, polski przemysł i rząd będą dumni, że Polska możne naprawdę coś znaczyć w kwantowych technologiach – podsumował prof. Ekert.

Klaster Q - członkowie konsorcjum

Klaster współtworzą uniwersytety: Warszawski, Jagielloński, Gdański, im. Adama Mickiewicza, Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Wrocławska, Centrum Fizyki Teoretycznej oraz Instytut Fizyki PAN. Środowisko biznesowe reprezentują eksperci z firm zajmujących się technologiami kwantowymi: Exatel, który pełni rolę narodowego operatora telekomunikacyjnego w Polsce, a także spółki: BEIT, Fibrain, Nanores, ORCA Computing, QNA Technology, Quantum Blockchains, Quantum Flytrap, Quantum Optical Technologies, Sequre Quantum, Syderal Polska.

Źródło: własne, Uniwersytet Warszawski.