Dane dotyczące umiejętności cyfrowych, które mamy dzisiaj na tle Europy, nie napawają nas specjalnym optymizmem – mówił podczas konferencji inaugurującej IT Fitness Test prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik.
W poniedziałek w czterech krajach – w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech – ruszył IT Fitness Test, czyli sprawdzian, który zweryfikuje poziom umiejętności komputerowych oraz internetowych uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik wyjaśnił podczas konferencji, że w każdym zawodzie potrzebne są umiejętności cyfrowe. "Dane, które mamy dzisiaj na tle Europy, jeśli chodzi o Polskę i całą Grupę Wyszehradzką, nie napawają nas specjalnym optymizmem" – stwierdził.
Przekazał, że ostatni indeks DESI, czyli indeks gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego, który monitoruje poziom zaawansowania cyfrowego państw członkowskich UE, pokazał, że państwa V4 z wyjątkiem Czech, znajdują się poniżej średniej.
"Polska jest na 24 pozycji z wynikiem 37,7, kiedy średnia europejska to 47,1 proc. W Polsce według tego rankingu jedynie 44 proc. obywateli w wieku 16-74 lata ma przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe, które są niezbędne do funkcjonowania w dzisiejszym cyfrowym świecie" – zaznaczył.
Dodał, że w ramach testu badana będzie zdolność uczniów w pięciu obszarach: internecie, bezpieczeństwie i systemie komputerowym, cyfrowych narzędziach współpracy i sieci społecznościowych, rozwiązywaniu złożonych problemów oraz w obszarze narzędzi biurowych.
Głos zabrał również sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński, który podkreślił, że cieszy się z przeprowadzenia tego testu, ponieważ w jego opinii indeks DESI nie jest miarodajny.
"W Polsce wskaźnik analfabetyzmu matematycznego jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej, czyli te predyspozycje na poziomie społeczeństwa mamy odwrotne niż by wynikało ze wskaźnika DESI" – powiedział.
Polityk podkreślił, że test pozwoli na ocenę, jak skuteczne są działania w tej dziedzinie Ministerstwa Edukacji i Nauki i KPRM Cyfryzacji. "Będziemy w stanie ocenić, na ile rozsądne, skuteczne są nasze działania i to jest bardzo dobry kierunek" – zaznaczył.
Przekazał, że test posłuży do zidentyfikowania obszarów, które wymagają poprawy. "Jestem przekonany, że z wyników testu zrobimy bardzo dobry użytek" – dodał.
Od poniedziałku uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych i nauczyciele mogą sprawdzić swoje umiejętności cyfrowe za pośrednictwem strony www.itfitness.eu/pl, gdzie po krótkiej rejestracji, mogą przystąpić do zdawania egzaminu. Po zakończeniu testu każdy z uczestników otrzyma specjalny certyfikat z wynikiem, a także szansę na zdobycie nagród rzeczowych, takich jak konsole do gier, tablety, głośniki czy słuchawki.
Sprawdzian umiejętności cyfrowych potrwa do końca lipca, a sumaryczne podsumowanie ma pojawić się jesienią.
Sprawdzian pozwoli badaczom zebrać szczegółowe dane na temat stanu alfabetyzmu cyfrowego w Polsce w obszarach takich, jak internet oraz bezpieczeństwo, a także poziom wykorzystywania narzędzi do współpracy online i sieci społecznościowych oraz z zakresu rozwiązywania złożonych problemów. (PAP)
Autorka: Aleksandra Kiełczykowska