Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Już 16 milionów Polaków korzysta z Profilu Zaufanego

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Janusz Cieszyński
Janusz Cieszyński
Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Wyborcza.pl
Agencja Wyborcza.pl

16 milionów Polaków korzysta z Profilu Zaufanego - poinformował minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Dodał, że jako metody autoryzacji oprócz SMS-ów można też użyć aplikacji mObywatel.

"16 milionów Polaków korzysta z Profilu Zaufanego. Rozwijamy cyfrową tożsamość o kolejne funkcje i od teraz jako metody autoryzacji oprócz SMSów możecie użyć też mObywatela" - napisał na Twitterze Cieszyński.

Profil zaufany to rządowe narzędzie umożliwiające załatwianie spraw urzędowych online. Dzięki niemu można potwierdzić swoją tożsamość w systemach elektronicznej administracji np. Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP), Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego.

Może go założyć każdy, kto ma numer PESEL oraz pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Jest ważny przez 3 lata. Po upływie tego czasu można przedłużyć jego ważność na kolejne 3 lata.

mObywatel to darmowa rządowa aplikacja na smartfony, która daje dostęp do dokumentów w formie cyfrowej m.in. dowody osobistego, prawa jazdy czy e-recepty. (PAP)

autor: Adrian Kowarzyk

amk/ amac/