Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Szczerski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ: Rosyjskie cyberataki na Polskę znacząco się nasiliły

Tomasz Jurczak
Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Rosyjscy hakerzy
Rosyjscy hakerzy
Shutterstock

Polska była w ostatnich miesiącach celem potężnych cyberataków, głównie zza naszej wschodniej granicy - powiedział w czwartek Stały Przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski podczas nieformalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa. Wezwał do wzmocnienia norm i zasad wiążących państwa w tym zakresie.

"W ostatnich miesiącach, Polska również była celem potężnych cyberataków, których dokonano głównie zza naszej wschodniej granicy. Od początku agresji Rosji przeciwko Ukrainie, ich intensywność znacząco wzrosła" - powiedział dyplomata podczas posiedzenia Rady zwołanego przez Albanię, która w ubiegłym roku była celem zmasowanych ataków przypisanych Iranowi.

"Naszą wspólną odpowiedzialnością jest, by nie szczędzić wysiłków, aby dokładnie przypisać wszystkie te ataki i wymierzyć sprawiedliwość cyberprzestępcom" - dodał polski ambasador, wspominając, że ofiarami ataków padała również Ukraina.

Wezwał do wzmocnienia norm i zasad wiążących państwa w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej, zarówno powstrzymujących państwa przed takimi atakami, jak i zachęcających do wzajemnej pomocy w razie wyrządzonych szkód.

"Uważamy, że tylko poprzez intensyfikację międzynarodowej współpracy w globalnym i regionalnym wymiarze, jak też przez budowanie zdolności będziemy mogli osiągnąć wystarczający poziom bezpiecznej cyberprzestrzeni" - powiedział Szczerski. (PAP)

osk/ jm/