Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

PGE i Ericsson z umową na dostawy sieci LTE450

Michał Perzyński
Artykuł partnerski
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
pge ericsson sieć dostawa LTE cyfryzacja energia
PGE i Ericsson z umową na dostawy sieci LTE450
Shutterstock

PGE Polska Grupa Energetyczna i szwedzki koncern energetyczny Ericsson zawarły umowę na zakup i wdrożenie systemów zasilania podstawowego i awaryjnego na potrzeby budowy sieci LTE450. To kolejny krok w cyfryzacji sieci, przez co będzie ona lepiej dostosowana do zmieniających się warunków na rynku energii. Umowa odnosi się też do bezpieczeństwa.

Marcin Laskowski, wiceprezes PGE ds. regulacyjnych, powiedział na konferencji prasowej, że umowa ta w przyszłym roku pozwoli na fizyczne uruchomienie sieci LTE450.
– Wtedy będziemy mogli pokazać namacalnie efekty tego projektu. W kontekście szeroko pojętej transformacji i odejścia od produkcji energii elektrycznej z konwencjonalnych, centralnych elektrowni węglowych, trzeba dostosować sieć dystrybucyjną do nowych zadań. Dotychczas prąd płynął w jednym kierunku, od wytwórcy do odbiorcy; dzisiaj odchodzimy od tego modelu. Źródła konwencjonalne zastępujemy rozproszonymi, odnawialnymi. Liczą się one w tysiącach. Odbiorca może być też producentem, a ta zmiana wymaga też zmian w sieci dystrybucyjnej. Sieć musi być aktywna, gotowa do przesyłania prądu w dwie strony – mówił Marcin Laskowski.

Jacek Drozd, prezes PGE Dystrybucja, spółki-córki PGE odpowiedzialnej za obsługę systemu dystrybucji prądu, podkreślił, że firma „potrzebuje dobrego narzędzia, które pozwoli sprawnie i bezpiecznie dostarczać prąd do klientów”.
– Umowa z firmą Ericsson pozwoli nam w najbliższym czasie na uruchomienie nowego modelu zarządzania i obsługi klientów. Wielofunkcyjna sieć pozwoli też na poprawę efektywności i jakości naszych usług – mówił Drozd.

– Ericsson staje się jednym z kluczowych partnerów PGE przy budowie sieci LTE450. Nasza firma jest zaangażowana w dostarczanie innowacyjnych rozwiązań dla sektora energetycznego. Współpraca z PGE przy budowie sieci LTE450 podkreśla nasze działania na rzecz cyfrowej transformacji kraju – powiedział z kolei Martin Mellor, prezes Ericssona w Polsce.

LTE450 będzie miała istotne znaczenie również w sytuacjach awarii sieci spowodowanych warunkami atmosferycznymi. Sieć LTE450 projektowana jest na podtrzymanie działania sieci na przynajmniej na okres 36 godzin. Dzięki niej, w sytuacjach braku zasilania, możliwe będzie zapewnienie ciągłości monitorowania działania parametrów sieci i dyspozytorskiej komunikacji ze służbami pogotowia energetycznego w terenie. Przyczyni się to do szybszego usuwania awarii i przywracania dostaw energii elektrycznej odbiorcom. Inteligentne sieci dają także możliwość precyzyjnego zarządzania dostawami energii elektrycznej dzięki odbieraniu szczegółowych danych z pracy sieci w czasie rzeczywistym.

To już trzecia umowa, jaką w ostatnim czasie PGE podpisała z Ericssonem. Na początku zeszłego roku spółki porozumiały się w sprawie dostawy i wdrożenia komponentów rdzeniowych CORE. Sieć rdzeniowa CORE to centralny element budowanej sieci LTE450. Odpowiada m.in. za zarządzanie i realizację usług transmisji danych w sieci LTE, obsługę funkcji mobilności, obsługę funkcji zapewnienia jakości usług, kreowanie profili użytkowników oraz ich uwierzytelnianie w celu ochrony przed nieuprawnionym dostępem do sieci. Jak wówczas przekonywała PGE, dedykowany system łączności bezprzewodowej LTE450 umożliwia realizację wszystkich wymaganych przez sektor energetyczny usług łączności (w tym także coraz bardziej niezbędnej szerokopasmowej transmisji danych z uwagi na wzrastającą liczbę urządzeń inteligentnych).

„Budowa wielousługowego systemu LTE450 ma na celu sprostanie ograniczeniom w dotychczas stosowanych rozwiązaniach. Istniejące w energetyce systemy wąskopasmowe mają zbyt małą przepustowość oraz pojemność systemu, natomiast korzystanie z usług komercyjnych nie spełnia kluczowych wymagań w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz niezawodności w sytuacjach awaryjnych na sieci elektroenergetycznej (m.in. zbyt krótkie podtrzymanie zasilania na komercyjnych stacjach bazowych i związane z tym zaniki łączności oraz brak możliwości zarządzania zasięgiem i parametrami usług wg własnych potrzeb)” – podawała spółka w komunikacie prasowym.

Z kolei w ramach drugiej, podpisanej w czerwcu zeszłego roku umowy Ericsson będzie odpowiedzialny za dostarczenie i wdrożenie wszystkich komponentów radiowych RAN (Radio Access Network) dla nowopowstającej sieci LTE450. Głównymi składnikami są urządzenia nadawczo-odbiorcze i anteny instalowane na wieżach telekomunikacyjnych (stacje bazowe LTE450), które odpowiadają za zapewnienie zasięgu radiowego oraz zapewnienie bezprzewodowej komunikacji w paśmie 450 MHz (3GPP Band 31) dedykowanym dla sektora energii. Stacje bazowe dostarczone przez Ericsson to sprawdzone i bezpieczne rozwiązania, które oprócz standardowej szerokopasmowej transmisji danych w technologii LTE, umożliwią także – zgodnie z wymaganiami zdefiniowanymi przez PGE – świadczenie dla urządzeń energetyki nowoczesnych usług IoT/M2M (LTE-M, NB-IoT). W ramach wdrożenia przewidziany jest również dedykowany system nadzoru i zarządzania (System OSS).

Ericsson jest dostawcą usług telekomunikacyjnych, który działa na polskim rynku od 120 lat. Klientami spółki, oprócz PGE, są m. in. działający w Polsce operatorzy sieci, tacy jak Plus, Play, T-Mobile czy Orange.

Michał Perzyński