Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Rozwój technologii w biznesie? Konieczna praca u podstaw, czyli modernizacja IT [KOMENTARZ]

Tomasz Jurczak
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Rozwój technologii? Konieczna praca u podstaw, czyli modernizacja IT [KOMENTARZ]
Rozwój technologii? Konieczna praca u podstaw, czyli modernizacja IT [KOMENTARZ]
shutterstock

 Redukcja długu technologicznego poprzez wdrażanie nowoczesnych systemów może umożliwić również lepsze zarządzanie bezpieczeństwem oraz dostosowanie się do surowych regulacji krajowych i unijnych, takich jak NIS2 czy DORA - zauważa Lubomir Stojek, country manager Red Hat w Polsce. 

Sektor finansowy to jedna z najbardziej rozwiniętych technologicznie i innowacyjnych gałęzi gospodarki w Polsce. Od czasu pandemii inwestycje banków i instytucji finansowych w technologie cyfrowe rosną, co wyróżnia nasz rynek na tle Europy. W raporcie KPMG „Monitor Transformacji Cyfrowej Biznesu 2024” polski sektor finansowy uzyskał najwyższy wskaźnik cyfryzacji z wszystkich badanych branż. Organizacje finansowe w kraju są chwalone za wysokie wyniki w obszarze cyberbezpieczeństwa, transformację cyfrową oraz pogłębianie kompetencji cyfrowych pracowników. Aż 87 proc.   przedsiębiorstw finansowych ma już wdrożone rozwiązania mobilne i komputerowe wspomaganie procesu decyzyjnego, a sześć na dziesięć (60 proc.  ) automatyzuje procesy biznesowe oraz prowadzi analitykę dużych zbiorów danych (Big Data).

Chmurowa infrastruktura na miarę jutra

Wśród obszarów, które przedsiębiorstwa finansowe chcą usprawnić w ciągu najbliższego roku są m.in. obsługa klienta (73 proc.  ), sprzedaż i marketing (40 proc.  ), a także procesy wewnętrzne (40 proc.  ). Aby skutecznie osiągać kolejne sukcesy na drodze do transformacji cyfrowej polski sektor finansowy powinien zwiększyć inwestycje w technologie chmury. Z badania PwC wynika, że w 2022 roku nawet 65 proc.   instytucji finansowych oceniało poziom swojej dojrzałości chmurowej jako niski. Obecnie coraz więcej firm zaczyna zauważać korzyści płynące z wykorzystania tej technologii. Przetwarzanie w chmurze oferuje elastyczność i skalowalność, która pozwala dostosować zasoby IT do dynamicznie zmieniających się potrzeb biznesowych. W przypadku firm z branży finansowej, obsługujących miliony klientów rocznie, to jedna z kluczowych zalet. Zastosowanie chmury, a w szczególności rozwiązań chmury hybrydowej umożliwia bezpieczne przechowywanie danych i optymalizację kosztów IT. Pozwala ono również na lepszą integrację systemów, co jest niezbędne do szybszego wprowadzania nowych rozwiązań oraz zwiększenia dostępności i niezawodności usług cyfrowych dla klientów.

Dwa razy A: automatyzacja i AI

Kolejną technologią, której wykorzystanie przynosi sektorowi finansowemu wymierne korzyści, jest automatyzacja. Dzięki niej instytucje finansowe mogą upraszczać powtarzalne i czasochłonne procesy, takie jak obsługa klienta, księgowość czy raportowanie. Automatyzacja pomaga także w redukcji błędów wynikających z ręcznego wykonywania działań, co zwiększa efektywność i ułatwia utrzymanie zgodności z regulacjami. Wdrożenie automatyzacji jest kluczowe nie tylko dla usprawnienia operacji, ale również optymalizacji zasobów ludzkich. Pracownicy odciążeni od żmudnych i powtarzalnych zadań mogą skupić się na bardziej strategicznych działaniach wspierających transformację cyfrową.

Dziś nie sposób również rozmawiać o innowacyjności technologicznej bez wspomnienia o sztucznej inteligencji (AI) i technologii uczenia maszynowego (ML). W raporcie KPMG 40 proc.   respondentów z sektora finansowego przyznało, że wdrożyło już rozwiązania bazujące na AI w swojej firmie. Choć obok sektora motoryzacyjnego to najwyższy odsetek wśród badanych przez KPMG w Polsce, wciąż jest na tym polu duży potencjał do rozwoju. Z wykorzystaniem algorytmów AI i ML banki mogą automatyzować i usprawniać procesy personalizacji ofert, analizy dokumentów, oceny ryzyka kredytowego czy obsługi klienta z użyciem interaktywnych chatbotów. W kolejnych latach obserwować będziemy także wzrost zastosowania sztucznej inteligencji w wykrywaniu oszustw finansowych i zapobieganiu im. Tam, gdzie instytucje finansowe nie będą mieć wystarczających zasobów wysokiej jakości danych rzeczywistych do trenowania modeli AI, z pomocą przyjdą dane syntetyczne. Tworzone w oparciu o symulacje komputerowe i wykorzystywane do tworzenia własnych, specyficznych dla domeny finansowej, algorytmów pozwolą stworzyć narzędzia dostarczające unikalne, zróżnicowane i oparte na faktach prognozy oraz rekomendacje.

Konieczna praca u podstaw, czyli modernizacja IT

Raport KPMG wskazuje, że niemal co druga (47 proc.  ) firma finansowa w Polsce aktywnie szuka nowych rozwiązań IT, które pozwolą jej rozwijać biznes. To dobra wiadomość, gdyż inwestycje w odpowiednie narzędzia mogą przynieść temu sektorowi realne korzyści. Ważne jest jednak, by wraz z wprowadzaniem nowych narzędzi przedsiębiorstwa zadbały też o redukcję długu technologicznego. Wiele instytucji finansowych wciąż korzysta z przestarzałych systemów, które ograniczają ich zdolność do integracji nowoczesnych rozwiązań. Aktualizacja infrastruktury IT jest konieczna, aby zapewnić płynność operacyjną oraz wydajność procesów na miarę współczesnych wymagań. Redukcja długu technologicznego poprzez wdrażanie nowoczesnych systemów może umożliwić również lepsze zarządzanie bezpieczeństwem oraz dostosowanie się do surowych regulacji krajowych i unijnych, takich jak NIS2 czy DORA. Pozwala także na bardziej skuteczną integrację z technologiami chmury czy AI, co stanowi podstawę skutecznej transformacji cyfrowej.

Lubomir Stojek, country manager Red Hat w Polsce

Źródła:

Raport KPMG: Monitor Transformacji Cyfrowej Biznesu. Edycja 2024

Raport PwC: Chmura i jej wartość. Oczekiwania vs. rzeczywistość. Wyniki dla sektora finansowego, 2022