Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Sztuczna inteligencja od Huawei prognozuje pogodę

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Sztuczna inteligencja od Huawei prognozuje pogodę w ECMWF
Sztuczna inteligencja od Huawei prognozuje pogodę w ECMWF
Shutterstock

Stworzony przez badaczy Huawei Cloud model Pangu-Weather do prognozowania pogody z wykorzystaniem sztucznej inteligencji został udostępniony na stronie internetowej Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF). Profesjonalni prognostycy, meteorolodzy oraz wszyscy entuzjaści będę mieli od teraz bezpłatny wgląd w 10-dniowe globalne prognozy.

ECMWF opublikowało również raport techniczny zatytułowany „Rozwój prognozowania pogody opartego na analizie danych”, który zawiera porównanie prognoz wykonanych przez Pangu-Weather oraz oficjalny system ECMWF IFS w okresie od kwietnia do lipca tego roku. Eksperci wskazali, że oba systemy wykazują porównywalne zdolności analiz operacyjnych i obserwacji prognostycznych, zarówno w przypadku standardowych globalnych wskaźników, jak i zdarzeń ekstremalnych.
Raport wskazuje, że upowszechnienie metod prognozowania z zastosowaniem uczenia maszynowego (machine learning – ML), takich jak Pangu-Weather może przyczynić się do rozwoju bardziej innowacyjnych metod i tym samym ograniczenia numerycznego prognozowania pogody (NWP). Zdolności tradycyjnego prognozowania wzrastają o około jeden dzień na dekadę (według Światowej Organizacji Meteorologicznej), co można przypisać wysokim kosztom obliczeniowym, jakie generują. Modele ML są gotowe zrewolucjonizować prognozowanie pogody dzięki analizom, które wymagają znacznie niższych kosztów obliczeniowych i są wysoce konkurencyjne pod względem dokładności.

ECMWF prowadzi teraz serię prognoz opartych na analizie danych w ramach swojego pakietu operacyjnego. Strona internetowa europejskiej organizacji pokazuje prognozy opracowane przez Pangu-Weather w sześciu różnych typach wykresów: ciśnienie na poziomie morza i prędkość wiatru 850 hPa, wysokość geopotencjalna 500 hPa i temperatura 850 hPa, średnie ciśnienie na poziomie morza i wiatr 200 hPa, temperatura i geopotencjał przy różnych poziomach ciśnienia, temperatura 2 m i prędkość wiatru 10 m, prędkość wiatru i wysokość geopotencjalna na różnych poziomach ciśnienia. Wszystkie te informacje mają kluczowe znaczenie dla przewidywania rozwoju systemów pogodowych, trajektorii burz, jakości powietrza i wzorców pogodowych. Pangu-Weather był ostatnio używany do przewidywania ścieżki tajfunu Dusuri. ECMWF wezwał globalną społeczność zajmującą się prognozowaniem pogody do zwiększenia wysiłków w celu wykorzystania modeli ML i AI jako dodatkowych elementów systemów prognostycznych.

Podczas testów naukowych model Pangu-Weather od Huawei wykazał wyższą precyzję w porównaniu z tradycyjnymi metodami przewidywania numerycznego dla prognoz od 1 godziny do 7 dni, z 10 000-krotnym wzrostem prędkości przewidywania. Model jest w stanie dokładnie zweryfikować w ciągu kilku sekund szczegółowe cechy meteorologiczne, takie jak wilgotność, prędkość wiatru, temperatura czy ciśnienie na poziomie morza. Technologia ta została doceniona przez Nature – jedno z najbardziej uznanych czasopism naukowych na świecie. Publikacja o modelu AI była pierwszą w historii magazynu, której autorami byli wyłącznie pracownicy zewnętrznej firmy – w tym wypadku byli to eksperci Huawei Cloud.