Izrael rozpoczął w tym tygodniu testy autonomicznych dronów, które mogą przewozić pasażerów i ciężkie ładunki. W ramach inicjatywy rządowej przygotowywana jest infrastruktura dla krajowej sieci bezzałogowych statków powietrznych, której jednym z celów jest zmniejszenie korków na drogach.
"Jest to pierwsza tego typu inicjatywa na świecie, mająca na celu szeroko zakrojone i multidyscyplinarne badanie nowych technologii, w tym transportu ładunków, a później ludzi" - powiedziała minister transportu Miri Regev.
Ogólnym celem projektu jest transport pasażerów i ciężkich ładunków oraz poprawa natężenia ruchu na zatłoczonych drogach Izraela za pomocą dronów, a także bardziej efektywne świadczenie usług komercyjnych i publicznych - wyjaśnia portal Times of Israel.
Pierwsze loty testowe taksówek powietrznych przeprowadzone w ostatnich dniach są częścią dwuletniego pilotażowego projektu rządowego o wartości 60 mln szekli (68 milionów złotych - PAP), znanego również jako Israel National Drone Initiative (INDI).
W ramach drugiej fazy projektu INDI uruchomionego na początku tego roku, 11 firm zajmujących się obsługą i dostawą dronów wzięło udział w testach i lotach eksperymentalnych w całym Izraelu.
Biorący udział w projekcie startup o nazwie AIR wykonał lot swoim w pełni elektrycznym dwumiejscowym eVTOL AIR ONE, który może transportować ładunek o łącznej masie do 220 kilogramów na odległość do 160 kilometrów. Ma składane skrzydła ułatwiające parkowanie i może startować lub lądować na dowolnej płaskiej powierzchni.
Aby bezpiecznie rozlokować i monitorować setki dronów działających w tej samej przestrzeni powietrznej co samoloty załogowe, inicjatywa INDI pracuje również nad opracowaniem "systemu tras powietrznych w przestworzach".
"Testowane obecnie drony będą w stanie omijać korki i zmniejszać przeciążenia, eliminując samochody i ciężarówki z dróg dzięki współpracy z systemami zarządzania ruchem lotniczym" - powiedział Orly Stern, dyrektor generalny Ayalon Highways.
Dodatkowym wyzwaniem dla projektu jest fakt, że izraelska przestrzeń powietrzna jest jedną z najściślej kontrolowanych i najbardziej ruchliwych w stosunku do wielkości kraju. Znajduje się w niej wiele przylatujących i odlatujących samolotów, a jednocześnie jest tam obecna silna wojskowa flota powietrzna, z samolotami i helikopterami znajdującymi się w ruchu zarówno podczas szkoleń, jak i aktywnej służby.
Z Jerozolimy Marcin Mazur (PAP)
mma/ sp/