Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Nvidia buduje Israel-1. Superkomputer do zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją

Tomasz Jurczak
Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Komputer do obliczeń SI oparty na chmurze został zaprojektowany w Izraelu w ciągu ostatnich 18 miesięcy
Komputer do obliczeń SI oparty na chmurze został zaprojektowany w Izraelu w ciągu ostatnich 18 miesięcy
shutterstock

Amerykański gigant w dziedzinie gier i grafiki komputerowej Nvidia poinformował w poniedziałek, że aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu klientów na aplikacje oparte na sztucznej inteligencji (SI), buduje w Izraelu superkomputer o nazwie Israel-1, który będzie jednym z najszybszych w swoim rodzaju.

Komputer do obliczeń SI oparty na chmurze został zaprojektowany w Izraelu w ciągu ostatnich 18 miesięcy kosztem setek milionów dolarów i jest jedną z najbardziej istotnych i kluczowych inwestycji Nvidii w ostatnich latach - poinformowała firma.

Israel-1, który według firmy będzie jednym z najszybszych superkomputerów na świecie, ma osiągnąć zdolność operacyjną do końca 2023 roku.

"Sztuczna inteligencja jest najważniejszą siłą technologiczną w obecnym czasie" - powiedział Gilad Shainer wiceprezes w firmie Nvidia.

"Israel-1 to duża inwestycja, która pomoże nam napędzać innowacje w Izraelu i na całym świecie" – dodał.

Agencja Reutera pisze, że w trakcie pracy nad superkomputerem Nvidia współpracowała z 800 startupami w Izraelu oraz dziesiątkami tysięcy inżynierów oprogramowania.

Systemy sztucznej inteligencji analizują ogromne zbiory danych i wymagają zarówno ultraszybkiej wydajności obliczeniowej, jak i ogromnej pamięci. Rozwój aplikacji SI, takich jak ChatGPT firmy OpenAI, stawia nowe wyzwania przed sieciami w centrach danych.

Oczekuje się, że system o nazwie Israel-1 zapewni wydajność do ośmiu eksaflopów do obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją. Jeden eksaflop umożliwia wykonanie 1 kwintyliona - lub 1 000 000 000 000 000 000 - obliczeń na sekundę.(PAP)

mma/ tebe/