Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Digitalizacja ma służyć rozwiązywaniu, a nie mnożeniu problemów

Artykuł partnerski
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Digitalizacja ma służyć rozwiązywaniu, a nie mnożeniu problemów
Materiały prasowe

Cyfryzacja w Polsce i Europie, cyberbezpieczeństwo, praktyczne zastosowanie sztucznej inteligencji, regulacje – to niektóre tematy, jakie zostaną poruszone podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress). Opowiada o tym Wojciech Kuśpik, prezes zarządu Grupy PTWP, organizatora wydarzenia

Wśród głównych nurtów tematycznych tegorocznej edycji EKG znalazła się ścieżka „Cyfryzacja, technologie, innowacje”. Czemu będzie poświęcona? O czym warto rozmawiać?

Cyfryzacja i technologie to mocny, ważny temat, który determinuje teraźniejszość i przyszłość, decydując tak naprawdę o tym, kto pójdzie do przodu, a kto zostanie w tyle. Zarówno jeśli chodzi o skalę makro i geopolitykę, jak i na poziomie decyzji biznesowych, wśród przedsiębiorców, bo to właśnie w takim gronie – właścicieli, zarządzających – będziemy dyskutowali. Zastanowimy się, czego potrzeba, by digitalizacja służyła rozwiązywaniu, a nie mnożeniu problemów.

Nasi paneliści, z innowacyjnych firm, ale też strona reprezentująca regulatora, ocenią stopień cyfryzacji w Europie i to co wpływa na jej rozwój, lub przeciwnie, hamuje i blokuje. Porozmawiamy o cyberbezpieczeństwie i cyberzagrożeniach w polskich firmach. Coraz częściej słyszymy o atakach, udanych lub nie, na infrastrukturę IT, a więc debata o odporności cyfrowej biznesu jest bardzo potrzebna. Oczywiście nie może zabraknąć debat o AI. Sztucznej inteligencji przyjrzymy się w kontekście jej praktycznego zastosowania, ale też koniecznych regulacji. Logistyka, medycyna, HR, BPO, e-commerce – to tylko przykłady branż, w których AI ma się świetnie, liczymy na sporą dawkę praktycznej wiedzy. Na sztuczną inteligencję też warto spojrzeć z lotu ptaka i zastanowić się, czy jest motorem konkurencyjności gospodarczej. Ciekawie zapowiada się debata o tym, czy faktycznie Polska ma szansę się stać regionalnym hubem data centers, i o kompetencjach cyfrowych, bo dynamicznie rozwijające się technologie cyfrowe wymagają nowych umiejętności. Mamy Strategię cyfryzacji Polski, ale co z niej realnie wynika? Biznes, obecny na kongresie, będzie oczekiwał bardzo praktycznej, osadzonej w realiach debaty. Właśnie o tym chcemy rozmawiać.

Kto weźmie udział w dyskusjach w tej ścieżce?

Menedżerowie dużych firm, przedsiębiorcy, eksperci, naukowcy, ludzie mediów. A także przedstawiciele rządu, co ważne w kontekście właśnie tej ścieżki – Ministerstwa Cyfryzacji. Biznes, który tak licznie przyjeżdża na kongres do Katowic, właśnie na to liczy, na dialog, we własnym gronie i z decydentami. Ponad 1 tys. panelistów Europejskiego Kongresu Gospodarczego to kompetentne i opiniotwórcze grono, sam jestem ciekaw wniosków i rekomendacji, którymi zamkniemy w tym roku kongresowe obrady. Wśród tych, którzy podzielą się swoim doświadczeniem, są zarówno ci, którzy zarządzają firmami i czerpią z technologii, muszą każdego dnia podejmować dobre decyzje, wybierać kierunki rozwoju, jak i eksperci z firm technologicznych, dostawcy, specjaliści różnych dziedzin. Ten wielogłos jest potrzebny, aby poznać różne perspektywy, prowadzi też często do ciekawych efektów. To właśnie w czasie kongresu w Katowicach padają wiążące deklaracje, zawiązują się nowe projekty, kiełkują biznesowe pomysły, są ogłaszane premiery i w końcu, co niezwykle ważne, na ręce decydentów są przekazywane propozycje, wnioski dotyczące realnych zmian.

Europejski Kongres Gospodarczy to również konkurs dla start-upów, EEC Startup Challenge. Do ostatniego etapu przeszło 16 finalistów. Co ich wyróżnia?

Obserwujemy już od dwóch–trzech lat, że start-upy, które zgłaszają się w naszym konkursie, to coraz bardziej zaawansowane projekty. Przemyślane, dopasowane do rynkowych realiów. Tym bardziej mogą skutecznie wykorzystać tę niezwykłą wartość EEC Startup Challenge, jaką jest łączenie twórców start-upów z przedstawicielami dużego biznesu, którzy są obecni na EEC i poszukują inspiracji i nowych możliwości inwestowania. Ja zawsze zachęcam duży biznes do obserwowania finalistów naszego konkursu i wykorzystania tej okazji. I z dumą obserwuję, jak nagrodzone przez nas start-upy dojrzewają, debiutują na giełdzie, pozyskują inwestorów i finansowanie z funduszy. Tak się stało np. z Doctor.one, europejską siecią medyczną (wirtualna przychodnia), w której lekarze oferują nowy model stałej opieki nad pacjentami w prostym abonamencie (to nagroda główna z 2022 r.), czy chociażby zeszłoroczny laureat EcoBean, który odpady po kawie, jakie w innym przypadku trafiłyby na wysypisko śmieci, zamienia w cenne surowce, m.in. dla branży farmaceutycznej, kosmetycznej, opakowaniowej i paszowej. Nie sposób wymienić wszystkich, od pierwszej edycji konkursu w 2016 r. zgłoszono już ponad 1200 projektów, a szansę na rozwój i nagrody dostało kilkadziesiąt start-upów.

Jakie jeszcze będą główne nurty tematyczne tegorocznej edycji EKG? O czym będzie mowa w Katowicach?

Sytuacja geopolityczna i dynamika jej zmian dostarcza nam ogromny zestaw tematów o wielkiej wadze. Rozmowa o bezpieczeństwie i konkurencyjności europejskiej gospodarki nie tylko otworzy tegoroczny kongres, lecz także nada ton wielu debatom przez wszystkie trzy dni. Układ między najsilniejszymi państwami i wzajemne oddziaływanie na arenie międzynarodowej radykalnie się zmieniły, a w konsekwencji przyniosły wyzwania zarówno w obszarze polityki, jak i w wymiarze typowo gospodarczym, dlatego geopolityki nie może zabraknąć na EEC. Obserwujemy wiele inicjatyw związanych z podnoszeniem konkurencyjności gospodarki na szczeblu Unii Europejskiej, chcemy też rozmawiać o tym, co w tym obszarze dzieje się w Polsce, na linii biznes–rząd. Dyskusja o deregulacjach, obecnie odmienianych przez wszystkie przypadki, powoduje, że chcemy poznać perspektywę przedsiębiorców. A ta, w takiej skali jak na Europejskim Kongresie Gospodarczym, jest ewenementem. Nie ma drugiej tak mocnej debaty, z udziałem tak wielu znaczących przedsiębiorców w Polsce. Widzimy wzmożone zainteresowanie i wielką potrzebę omówienia tego, czego doświadczamy.

Rozmawiał Jacek Pochłopień

Europejski Kongres Gospodarczy odbędzie się 23–25 kwietnia. Dziennik Gazeta Prawna jest partnerem ścieżki „Cyfryzacja, technologie, innowacje”.