
Od ponad roku w Polsce i w UE świat biznesu mocno, bez bojaźni, otwarcie i w dużym stopniu zgodnie wskazuje decydentom, co powinni robić. Zgodnie, bo mimo branżowych różnic pojawiają się te same słowa klucze.

Od ponad roku w Polsce i w UE świat biznesu mocno, bez bojaźni, otwarcie i w dużym stopniu zgodnie wskazuje decydentom, co powinni robić. Zgodnie, bo mimo branżowych różnic pojawiają się te same słowa klucze.
Pierwszym jest oczywiście deregulacja. Świat nowych technologii to nowe przepisy, przy ich uchwalaniu ważny jest pełny rachunek zysków i strat. Czy więcej korzyści przyniesie zablokowanie technologii, czy też więcej zyskamy na jej upowszechnieniu? To ważne pytanie zwłaszcza w przypadku sztucznej inteligencji.
Kolejnym wspólnym mianownikiem jest postulat troski o konkurencyjność Europy. Mamy potencjał, potrafimy, stwórzcie nam tylko takie warunki, jak mają rywale spoza kontynentu – powtarzają przedsiębiorcy. Jest tu ważny niuans: nie chodzi tylko o to, aby być równorzędnym konkurentem, lecz także o to, by być partnerem. Dorobek big techów, jeśli chodzi o innowacyjność (kolejne ważne słowo), jest niepodważalny. Chodzi o to, aby być dla nich partnerem, którego pozycja opiera się na w pełni wykorzystanym potencjale. Współpraca (następne istotne pojęcie) ma swoją wartość.
Swoją drogą, znamienne, że Microsoft i Google zaczęły się ścigać w tym, ilu Polaków wyedukują w zakresie sztucznej inteligencji. To pokazuje stawkę technologicznej rozgrywki i to, jak bardzo liczy się czas.
Jeśli już mowa o edukacji: w ubiegłym tygodniu podczas prezentacji nowych szkoleń inicjatywy „E-kompetencje”, która ma podnieść wiedzę Polaków, Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji, przywołał badania mówiące, że w Polsce 51 proc. dorosłych nie ma nawet podstawowych kompetencji cyfrowych. Świat biznesu powinien o tym pamiętać.
Dyskusjom o trendach, szansach i wyzwaniach jest poświęcony unikalny projekt „Cyfrowa Gospodarka” Dziennika Gazety Prawnej. Przedsiębiorcy, decydenci, eksperci będą dyskutować o tym, co najistotniejsze. To cenna wiedza dla każdego, dla kogo ważny jest nowy cyfrowy świat. Zapraszamy do śledzenia transmisji, relacje będą również publikowane na łamach DGP.

Partnerzy:
