Fido, bo tak ma nazywa się chatbot terapeutyczny opracowany przez zespół naukowców Uniwersytetu SWPS, umożliwia prowadzenie rozmów w języku polskim, oferując wsparcie w oparciu o techniki terapii poznawczo-behawioralnej. Rozwiązanie to skierowane jest do osób zmagających się z depresją, lękiem czy samotnością.
Zespół psychologa dr. hab. Jarosława Michałowskiego, prof. Uniwersytetu SWPS, stworzył narzędzie, które w dowolnym miejscu i o dowolnej porze za pośrednictwem popularnych komunikatorów internetowych może dostarczyć podstawowego wsparcia psychologicznego w języku polskim. Z założenia chatbot ma być wzmocnieniem procesu terapeutycznego, a także wsparciem poza terapią.
Jak Działa Fido?
Chatbot wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji, analizując myśli, emocje oraz sytuacje stresowe użytkownika. Dzięki tej analizie pomaga w identyfikacji negatywnych schematów myślowych i wspiera rozwój zdrowych nawyków psychicznych. W przypadku wykrycia myśli samobójczych, kieruje użytkownika do specjalistycznych linii pomocowych.
Jak informuje w swojej informacji prasowej SWPW, badania wykazały, że korzystanie z Fido przez zaledwie dwa tygodnie znacząco redukuje objawy depresji i lęku, zwiększając satysfakcję z życia. Chatbot okazał się także pomocny w zmniejszaniu poczucia samotności. Użytkownicy szczególnie cenili możliwość szybkiego, dyskretnego wsparcia.
Chatbot nie zastąpi terapeuty
Fido nie zastępuje specjalistycznej pomocy, ale może być jej uzupełnieniem, szczególnie w okresach oczekiwania na terapię. Twórcy narzędzia rozwijają już wersję, która umożliwi współpracę chatbota z terapeutą, co dodatkowo zwiększy skuteczność interwencji.
Źródło: SWPS