Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Wyszukiwarka Yandex usunęła z map oznaczenie grobu Nawalnego

Adrian Borek
Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Yandex
Andrey Rudakov
Bloomberg

Wyszukiwarka Yandex usunęła z map oznaczenie grobu Aleksieja Nawalnego, zmarłego w lutym w kolonii karnej lidera rosyjskiej opozycji - podał w środę portal Moscow Times. Oznaczenie pojawiło się w marcu, wkrótce po pogrzebie Nawalnego na moskiewskim Cmentarzu Borysowskim.

Yandex Oznacza Miejsca Pochówków na Mapach

Yandex pozostawił na mapach oznaczenia miejsc pochówków innych osób, w tym właściciela najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna.

Yandex Usuwa Zniszczenia z Map i Ogranicza Dostęp do Informacji

W listopadzie 2022 roku firma Yandex usunęła z map zbombardowane domy w okupowanym przez wojska rosyjskie Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy. Władze ukraińskie przypisały to chęci ukrycia skali zniszczeń miasta w wyniku rosyjskiej inwazji. Po rozpoczęciu wojny Yandex zaczął ograniczać dostęp do informacji użytkownikom z rosyjskimi adresami IP. Amerykański think tank Atlantic Council jednoznacznie ocenił, że Yandex prowadzi cenzurę.

Znaczenie Yandex na Rynku Wyszukiwarek

Rosyjski Yandex należy do głównych światowych wyszukiwarek. Platforma biznesowa Statista ocenia, że na początku roku udział Yandexu w globalnym rynku przekraczał 1,7 proc., co dawało mu czwartą pozycję. Jednak popularność wyszukiwarki występuje głównie na terenie Rosji. Użytkownicy Google stanowią tam zaledwie 36 proc., a posługujący się Yandexem - 63 proc. (PAP)

os/ ap/