Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Koniec z trenowaniem sztucznej inteligencji. AI nie pożywi się danymi użytkowników Facebooka i Instagrama

Adam Pantak
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
facebook meta
facebook meta
ShutterStock

Meta (spółka stojąca m.in. za platformami Facebook i Instagram) wstrzymuje wykorzystywanie danych użytkowników do trenowania sztucznej inteligencji – poinformował wczoraj Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO). To reakcja internetowego giganta na rozmowy z irlandzkim organem ochrony danych osobowych (Data Protection Commission – DPC) poprzedzone licznymi protestami ze strony organizacji zajmujących się monitorowaniem przestrzegania prawa do prywatności w sieci.

Jedna z tego typu organizacji – NOYB – złożyła w tej sprawie skargę na spółkę META do 11 krajowych organów ochrony danych, w tym do polskiego UODO. Skarżący domagali się podjęcia przez nadzorców działań, które w trybie natychmiastowym zakazałyby praktyk polegających na udostępnianiu danych użytkowników platform samouczącym się algorytmom sztucznej inteligencji (AI).

Meta chciała wykorzystywać dane bez pytania swych użytkowników o zgodę, uznawszy, że może to robić na podstawie uzasadnionego interesu. W praktyce do 26 czerwca osoby korzystające z jej platform miały mieć możliwość złożenia sprzeciwu. Po tej dacie nie byłoby to już możliwe, a Meta mogłaby trenować swoje modele językowe działające w oparciu o AI na podstawie zdjęć czy treści zamieszczanych przez użytkowników, którzy nie wyrazili sprzeciwu.