Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Czy Polska stanie się liderem cyfryzacji? Wicepremier przedstawia kluczową inicjatywę

Adrian Borek
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Robotyzacja - AI - Sztuczna Inteligencja
Patryk Koch
Forsal.pl

Budowa nowoczesnej Polski wymaga współpracy świata nauki, biznesu i instytucji publicznych - powiedział we wtorek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, podpisując list intencyjny dotyczący organizacji Forum AI w Karpaczu.

Podpisanie listu intencyjnego przez kluczowych przedstawicieli

Oprócz szefa resortu, list intencyjny podpisali również rektorzy wiodących polskich uczelni a także przewodniczący rady programowej Forum Ekonomicznego w Karpaczu Zygmunt Berdychowski.

Inicjatywa organizacji Forum Sztucznej Inteligencji

Celem zainicjowanego porozumienia ma być organizacja Forum Sztucznej Inteligencji (Forum AI), które odbędzie się w dniach 3-5 września 2024 r., w ramach 33. Forum Ekonomicznego. "Mam przekonanie, że jest to doniosła chwila, ponieważ budowa nowoczesnej Polski wymaga współpracy świata nauki, biznesu i instytucji publicznych" - wskazał wicepremier. Dodał, że ta współpraca jest nie tylko wyzwaniem, ale także koniecznością jeżeli - jak mówił - Polska stała się liderem cyfryzacji w Europie. Zaznaczył, że aby tak się stało, trzeba wykorzystać kapitał jakim są dokonania rodzimych naukowców, a także wiedza oraz talenty absolwentów największych uczelni, który wyrywają międzynarodowe konkursy związane z nowoczesnymi technologiami. "Polski absolwent kierunków informatycznych jest dla zagranicznych koncernów jak woda na pustyni" - powiedział. Dodał, że zatrzymanie ich w kraju powinno stawić polską rację stanu. Wyraził ubolewanie, że część pracodawców nie zauważa, że taki młody pracownik może wspomóc przedsiębiorstwo w dokonaniu skoku technologicznego.

Wskazał, że szczególne rozwój sztucznej inteligencji, która może zapoczątkować kolejną rewolucję nie tylko w przemyśle, ale również w życiu milionów ludzi na świecie. Zaznaczył, że ministerstwo cyfryzacji już rozpoczęło projekty, które są realizowane wspólnie z uczelniami całej Polski. Dodał też, że resort chce wygospodarować specjalne środki na dofinansowanie uczelni.

Kluczowe kwestie dotyczące AI omawiane na Forum w Karpaczu

W ramach Forum AI w Karpaczu poruszone zostaną kluczowe kwestie dotyczące sztucznej inteligencji, zarówno w sektorze usług publicznych, jak i komercyjnych. Jak poinformowali organizatorzy Forum Ekonomicznego, w Karpaczu omówione zostaną problemy i wyzwania, z którymi będzie musiał zmierzyć się rynek w obliczu fundamentalnej zmiany technologicznej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Dotyczy to m.in. cyberbezpieczeństwa, podniesienia efektywności pracowników i zwiększenia rentowności firm.

Uczelnie uczestniczące w porozumieniu

Ze strony uczelni porozumienie o współpracy podpisali: prorektor Politechniki Wrocławskiej prof. Kamil Staniec, rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. Jerzy Lis oraz rektor Politechniki Poznańskiej prof. Teofil Jesionowski.(PAP)

autorka: Ewa Wesołowska

ewes/ drag/