Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Unia Europejska wzywa X do wyjaśnień. Naruszono zasady moderowania treści?

Adrian Borek
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
twitter elon musk x
Shutterstock

Komisja Europejska zwróciła się w środę do platformy X (dawny Twitter) z prośbą o wyjaśnienia ws. ograniczenia przez firmę działań i zasobów w zakresie moderowania treści. Wymagane są one przez unijne przepisy cyfrowe.

Zmniejszenie zespołu moderatorów i ograniczenie moderacji językowej przez platformę X

Komisja ma pytania odnośnie najnowszego sprawozdania X, które ujawniło, że od czasu poprzedniego raportu z października 2023 r. platforma o 20 proc. zmniejszyła swój zespół moderatorów treści i ograniczyła zasięg moderacji z dotychczasowych 11 języków Unii Europejskiej do 7. W praktyce oznacza to, że treści publikowane na platformie w językach spoza "siódemki" w ogóle nie są poddawane moderacji.

Komisja Europejska żąda wyjaśnień od X w świetle unijnej ustawy o usługach cyfrowych

Na mocy unijnej ustawy o usługach cyfrowych (DSA) Komisja zwróciła się do X z wnioskiem o dostarczenie jej szczegółowych informacji i dokumentów wewnętrznych dotyczących jej zasobów w zakresie moderowania treści oraz podejmowanych w tej dziedzinie działań. KE domaga się od firmy również dalszych szczegółów na temat oceny ryzyka dokonanej przez X w związku z publikowaniem w serwisie treści wygenerowanych przez sztuczną inteligencję, żeby wpływać na procesy wyborcze w UE. Z punktu widzenia unijnych prawodawców jest to szczególnie istotne przed nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Komisja chce, żeby X wytłumaczył również, jak chroni użytkowników i jakie środki przyjął, aby przeciwdziałać rozpowszechnianiu treści zmanipulowanych przez AI oraz treści nielegalnych, jak mowa nienawiści.

Postępowanie KE wobec platformy X i możliwe konsekwencje braku odpowiedzi na zapytania

Przesłane w środę zapytanie do X jest częścią prowadzonego od grudnia ub.r. przez Komisję Europejską formalnego postępowania wobec X. Ma ono ocenić, czy platforma naruszyła unijne przepisy cyfrowe właśnie w obszarach moderowania treści, zarządzania ryzykiem, przejrzystości reklam i udzielenia badaczom dostępu do danych.

X ma teraz czas do 17 maja, aby odpowiedzieć na pytania KE dotyczące osłabienia moderowania treści. Jeśli udzielone przez firmę informacje będą niepełne lub wprowadzające w błąd, KE będzie mogła nałożyć na platformę karę grzywny. Jeśli X w ogóle nie odpowie Komisji, ta może zamiast prośby wysłać żądanie informacji. W takim scenariuszu brak odpowiedzi w terminie może prowadzić do nałożenia na X okresowych kar pieniężnych.

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)

jowi/ mms/