Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Skarbówka będzie dostawać raporty o internetowych sprzedawcach

Agnieszka Pokojska
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zakupy przez internet. Zakupy w sieci. Aukcja internetowa
Będą pewne wyłączenia. Do skarbówki nie będą przesyłane informacje na temat osób, które za pomocą internetu chcą się pozbyć nieużywanych już ubrań.
Shutterstock

Od 2024 r. operatorzy platform internetowych będą musieli przesyłać fiskusowi informacje o wartości transakcji dokonywanych za ich pośrednictwem przez poszczególnych sprzedawców. Pierwsze dane mają trafić do organów za 2023 r.

Dzięki nim skarbówka zamierza uszczelnić system poboru podatku dochodowego i VAT.

Fiskus nie będzie zbierał danych o poszczególnych nabywcach towarów i usług. Chce pozyskać zbiorcze informacje o sprzedawcach i wartości sprzedaży realizowanej przez nich za pośrednictwem platform.

– Będą to zagregowane dane, a nie o poszczególnych transakcjach – zapewnił na wczorajszej konferencji prasowej Marcin Lachowicz, dyrektor departamentu polityki podatkowej w Ministerstwie Finansów.

To wystarczy – jak mówił – aby organy podatkowe mogły zweryfikować, czy deklarowane przez sprzedającego przychody są prawidłowe.

Dyrektor podkreślił, że już dziś organy podatkowe mogą poprosić platformę internetową o takie informacje. Po zmianach dane te byłyby przekazywane automatycznie. Na początku – za cały rok, docelowo – co kwartał.

Bez drobnicy

Będą pewne wyłączenia. Do skarbówki nie będą przesyłane informacje na temat osób, które za pomocą internetu chcą się pozbyć nieużywanych już ubrań.

– Celem administracji skarbowej nie jest zbieranie informacji o obywatelach, którzy sprzedają niepotrzebną parę butów – wyjaśnił dyrektor Marcin Lachowicz.

Nie będą raportowane informacje o:

  • sprzedawcach, którzy dokonali mniej niż 30 transakcji sprzedaży towarów za pośrednictwem platformy i których wynagrodzenie nie przekroczyło 2 tys. euro w danym okresie sprawozdawczym,
  • podmiotach rządowych,
  • spółkach notowanych na giełdzie,
  • sprzedawcach z sektora wynajmu nieruchomości, jeżeli dokonali ponad 2 tys. transakcji najmu w danym okresie sprawozdawczym.

Od 2024 r.

Obecnie MF prowadzi prekonsultacje założeń do nowej ustawy. Zostały one udostępnione na stronie resortu, a uwagi do nich można przesłać do 24 lipca 2022 r. na adres: sekretariat.dsp1@mf.gov.pl.

Potem do konsultacji trafi już gotowy projekt nowej ustawy o obowiązkach sprawozdawczych operatorów platform internetowych. Ministerstwo zakłada, że zostanie ona uchwalona i opublikowana do końca roku.

Pierwsze sprawozdania (w formie JPK) trafiłyby do skarbówki w 2024 r. za 2023 r. Do tego czasu platformy internetowe musiałyby dostosować swoje systemy informatyczne do nowych obowiązków.

Od 2024 r. platformy będą więc musiały zbierać, weryfikować i przekazywać informacje o sprzedawcach działających na ich platformie – zarówno o osobach fizycznych, jak i podmiotach będących rezydentami krajów UE.

Informacje te otrzymają organy państw unijnych, a także sprzedawcy, których dotyczyć będą te dane.

Prace nad nowymi przepisami są bowiem związane ze zmianą dyrektywy unijnej w zakresie wymiany i przekazywania danych podatkowych (DAC7).

– Nie wprowadza ona nowych obowiązków. Ma jedynie na celu ujednolicić wymagania wobec operatorów platform działających w Unii Europejskiej – wyjaśnił dyrektor Lachowicz.

Polska administracja będzie się wymieniała zebranymi informacjami zarówno z innymi państwami UE, jak i z tymi, które podpisały stosowne umowy o wymianie informacji podatkowej. ©℗